Volkswagen Arteon:2018.

Volkswagen, bir süredir merakla beklenen yeni modeli Arteon’un Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtımı yapıldı.

Volkswagen’in, tam anlamıyla hayal kırıklığı yaşadığı Passat CC projesini rafa kaldırmasıyla Bmw 4 serisi ve Audi A5 gibi rakiplerinin olduğu premium coupe liginde sağlam bir temsilci açığı vardı. Onlar da bu açığı Arteon ile çok güzel bir şekilde kapatmışlar gibi görünüyor.

arteon-2.jpg

Tasarım

2015 yılındaki Sport Coupe Concept GTE ile neredeyse aynı. Büyükçe bir ön panjur ve onunla bütünleşik farlar araca çok modern ve sportif bir hava katmış. Arka tarafa geçtiğimizde, tampona yerleştirilen krom egzoz çıkışları ve karartılmış stop lambalarının da ön yüzden aşağı kalır yanı yok. Herkese hitap etmeyebilir ancak ben fazlasıyla beğendiğimi söyleyebilirim. Tasarım ile ilgili en büyük sıkıntı içeriye geçtiğinizde başlıyor.

Arteon’un iç mekanı ile dış tasarımının birbiriyle uzaktan yakından alakası yok. Bu durum onun selefi Passat CC’de de böyleydi.  Araca bindiğinizde güncel Passat ile birebir aynı bir iç mekanla karşılaşıyorsunuz ve diyorsunuzki; ‘Sonuçta bu bir Volkswagen, yenilikçi tasarım da bir yere kadar.’

arteon-3

Arteon’un iç mekanının Passat’ınki ile tek farkı, yenilenen Golf ile beraber gelen multimedya ekranının kullanılmış olması.

Kaputun Altı

Arteon’ da 3 benzinli 3 dizel olmak üzere 6 motor seçeneği bulunuyor. Volkswagen,  yeni geliştirdiği 1.5 litrelik benzinli motorun 150 beygirlik versiyonuna yer vermiş. Diğer benzinli seçenekleri ise 2 litrelik TSI’ın 190 ve 280 beygirlik versiyonları.

Dizellerin ise malesef hepsi 2 litre hacminde. Volkswagen, Arteon’ da 2.0 TDI motorunun 150, 190 ve 240 beygirlik versiyonlarına yer vermiş. Ayrıca 4 tekerlekten çekiş sistemini 240 beygirlik dizel motor ve 280 beygirlik benzinli motorda standart, 190 beygirlik dizel versiyonda ise opsiyonel olarak sunmuş. Ayrıca, bütün motor seçeneklerini 7 ileri DSG şanzımanla da alabiliyorsunuz.

Sonuç

Volkswagen’in uzun süredir piyasaya sürdüğü açık ara en iyi görünen aracı. Eğer abartılı bir fiyat etiketine sahip olmazsa, ülkemiz yollarında bolca göreceğimizi düşünüyorum.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın