Volkswagen Polo 6. Jenerasyon

Volkswagen Polo 40 yılı aşkın süredir bizimle beraber. Volkswagen’in B segmentindeki aracı Polo’nun çok beklenen 6. jenerasyonu da sonunda tanıtıldı. Bir çok yenilik ve geliştirmelerle gelen Polo hakkında konuşulması gereken çok şey var. Daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım o zaman yazımıza.

Volkswagen Polo’nun yeni jenerasyonunu PistonTurkiye dahil olmak üzere neredeyse bütün otomobil tutkunları bekliyorduk. Golf’un yarattığı heyecandan sonra daha küçük ve ucuz Golf olarak nitelendirilecek olan Polo’nun gelişi heyecan uyandırıyordu. Volkswagen heyecanımızı kendi düzenlediği bir etkinlikle geçirdi. Frankfurt Otomobil Fuarına kadar bizi bekletmeyerek de bir hayli mutlu etti.

Dış Tasarım

Bir çok yenilikle ve gelişmeyle gelen Polo gerçekten artık 40 yaşın üstünde olmanın ağırlığını yansıtıyor. Aracın boyutlarından dolayı sergilediği daha çocuksu tatlı çizgileri 6. jenerasyon ile biraz daha silinmiş. Bunda boyutlarının artık eskisi kadar küçük olmayışı da büyük rol oynarken tasarımda kullanılan bazı detayların da bu olgunlukta payı büyük. Öncelikle Polo’nun 5. jenerasyona göre 70 mm uzadığını ve daha genişlediğini söylememiz lazım. Zaten bu yeni Polo’nun Seat İbiza’da gördüğümüz MQB A0 platformunun üzerine inşa edileceğini bildiğimizden beri tahmin ettiğimiz bir şeydi. Bu genişleme ve uzama aracın daha olgun görünmesini sağlıyor. Bu olgunluğu sağlayan tasarımsal etkenler de yok değil. Aracın ön ızgarasında kullanılan krom detaylar, LED gündüz farları ve önceki jenerasyona göre daha keskin hatlara sahip arka farlar da aracın olduğundan daha pahalı görünmesini saplayan unsurlar. Bunun yanısıra araçtaki en büyük farklılık ise arka taraftan aracın yanına kadar uzayan çizgi. Volkswagen bu detaya “Kasırga Çizgisi” adını veriyor. Aracın yan sinyal lambalarından başlayıp kapı kollarının üzerinden devam eden, arka bagajda amblemin üstünde olup diğer tarafa uzanan bu uzun kesintisiz çizgi araca daha köşeli, agresif ve daha önemlisi şık bir dış görünüş sağlıyor. Aracın dış tasarımı genel olarak olduğundan daha pahalı görünmesini sağlıyor.

İç Tasarım

Volkswagen’in 6. Jenerasyon Polo’su hem çocuksu hattı korurken olgunlaşıp büyüme eğilimini iç tasarımda da göstermeye devam etmiş. Öncelikle yine aracın fiziksel olarak büyümesinin kattığı bir özellik olan iç yaşam alanında büyük bir artış olmuş. Özellikle bagaj hacmindeki yüzde 25’e yakın artış ciddi bir iyileştirmenin söz konusu olduğunu gösteriyor. Aracın bagaj hacmi 280 Litreden 350 Litreye çıkmış. Aracın iç kabininde de yenilikler göze çarpıyor. Aracın dış renkleriyle uyumlu olan iç kabindeki 13 farklı renk seçeneği ile Polo çocuksu yanını korumayı başarıyor. Turuncu, yeşil hatta sarı gibi renklerle daha çarpıcı yapabileceğiniz iç kabin isterseniz beyaz veya siyah renkle de gayet hoş ve olgun durabiliyor. Aracın iç kabininde malzeme kaliteleri çok iyi olmasa da büyük multimedya ekranı ile yeni Virtual Cockpit aracı yine daha pahalı göstermeye yetiyor. Araçta bulunan multimedya ekranı 6.5 veya 8 inç olarak iki farklı seçenek olarak geliyor. 8 inçlik ekran yeni Golf’de gördüğümüz ekranla aynı ve çok güzel. Özellikle çözünürlük olarak çok beğenilen bu ekran bazı yönleriyle eleştirilmiyor da değil. Özellikle sürücünün basacağı hiçbir tuş barındırmaması nedeniyle sürüş sırasında kullanım zorluğu yaşayabileceğinizi söylemekte fayda var. Ancak büyük bir ihtimalle bu aracı kullanırken multimedya ekranına bakmanıza gerek bile kalmayacak. Çünkü Audi ve Volkswagen’in çok beğenilen Virtual Cockpit’i sürücünün herşeyi önündeki kadrandan ayarlamasını sağlıyor. Bu dijital kadran tasarımı Polo ile bazı yeniliklerle gelmiş. Yenilikler kadranın büyüklüğünde veya tasarımında değil arayüzünde gerçekleşmiş. Daha fazla kadran tasarımı bulunan bu yeni Dijital kadran sürücü için çok büyük kolaylık sağlıyor.

Teknoloji

Yeni Polo teknoloji olarak da gelişmelere ev sahipliği yapıyor. Araçta genellikle daha üst segmentlerde gördüğümüz güvenlik teknolojileri göze çarpan en büyük özellikler. Kör nokta uyarı sistemi, Acil durum fren yardımcısı, hız sabitleyici, kablosuz şarj, yarı otonom park gibi özellikler donanım seviyeleri arttıkça gelen teknolojiler. Bunların yanısıra araçta LED gündüz farı ise giriş seviyesinde bile olarak şaşırtıyor. Araç her ne kadar ülkemize gelmeyecek olsa da Beats ortaklığı ile yapılan modeli ile birlikte sunuldu. Beats amblemi işlemeli koltuklar ve en önemlisi Amerikalı Rap yıldızı Dr. Dre onaylı 300 Watt ses sistemi ile gelen bu model en üst seviye donanımlara sahip olan Polo olacak.

Motor

Volkswagen Polo motor olarak 9 farklı seçenekle gelecek. 65 beygir gücünde, 1.0 litrelik motor ile başlayan benzinli seçenekler silindir kapama özelliğine ve 150 bg güce sahip 1.5 Litre Turbo üniteli motorlara kadar uzanıyor. Dizel olarak 80 ve 95 beygir üreten iki adet 1.6 Litre TDI motor ile alınabilecek. Daha ülkemize gelecek modeller kesin olmamakla beraber söylentilere göre 115 beygir gücünde olan 1.0 Litre, 130 ve 150 beygir güç üreten 1.5 Litre benzinli motor seçenekleri gelecek olan modeller. Dizel motor olarak da 1.6 Litrelik dizel motorların ikisinin de gelmesini bekliyoruz.

Sonuç

Artık Polo ucuz bir araç olduğunu eskisi kadar göstermeyen ve hissettirmeyen bir araç olmuş vaziyette. Araç hem dış hem de iç tasarımdaki yenilikleri ile, büyüyen boyutları ile, gelişmiş teknolojileri ile olduğundan çok daha pahalı duruyor. 54.000 liradan başlayan fiyatı ile ekonomisini düşünen ancak güzel bir araba almak isteyenlerin tercihi olacaktır Polo. 2018 Ocak ayından itibaren satışa sunulması beklenen model B segmentinde araç almak isteyenlerin bizce beklemesine değecek bir model.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın