Volkswagen T-Roc: 2018.

Volkswagen, uzun zaman önce konsept halini görücüye çıkardığı T-Roc modelini nihayet resmi olarak tanıttı. Arteon, Atlas, yeni Golf, yeni Polo ve son olarak çıkardığı T-Roc modeliyle ürün gamında çok ciddi yenilemelere giden Volkswagen, bu modeliyle de daha önce hiç girmediği kompakt crossover segmentine bomba gibi bir giriş yapmanın peşinde. Gelin lafı fazla uzatmadan, T-Roc’ un seri üretime hazır halini incelemeye başlayalım.

Tasarım

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Geçtiğimiz günlerde casus fotoğrafları yayınlanan yeni Jetta’ da gördüğümüz ön panjur tasarımının çok benzeri T-Roc’ ta karşımıza çıkıyor. Altıgen tasarımlı bu panjurun hemen yanlarına LED farlar konumlandırılmış. Daha aşağıya konumlandırılan LED gündüz farları ise belki uzun yıllar sonra ilk defa bir Volkswagen modelinin kendine özgün bir görünüşü olacağı fikrini uyandırıyor ve bu bizi son derece heyecanlandırmaya yetiyor.

Profiline geldiğimiz zaman özgünlük son buluyor. Profilden yine VAG grubu bünyesindeki markalardan Audi’ nin Q2 modeliyle büyük bir benzerlik içinde.

Arka farların tasarımı büyük kardeşi Tiguan’ ın arka farlarıyla benzerlik içinde. Tamponun altındaki parlak parçalar ise araca heybetli bir görünüm kazandırmış.

Dışarıda sunulan renk seçeneklerinde ise bir süprizle karşılaşıyoruz. Volkswagen tavan için de 3 farklı renk seçeneği sunuyor.

 

İç Mekan

DB2017AU01279_small.jpg

Yeni Polo ile birebir aynı tasarıma sahip. Artık nerdeyse ailemizden daha çok gördüğümüz direksiyon, klima kumandaları ve vites topuzu bu modelde de kullanılmış. Ancak, son derece başarılı olan Active İnfo Display’ in opsiyon olarak sunulması, giriş seviyesinde dahi gelen 6.5 inçlik ekran (9.2 inçe kadar yükseltme opsiyonu sunuluyor.) ve gövde renginde iç kaplama alınabiliyor olması iç mekana hareketlilik katmış.

 

 

 

Kaputun Altı

 

Çok fazla motor ve şanzıman kombinasyonu sunuluyor. (diğer birçok Volkswagen modelindeki gibi) En baz kombinasyon 1.0 TSI 115 hp ve 200 Nm güce sahip motor ve 6 ileri manuel kombinasyonu. 1.5 TSI iki güç seviyesiyle de bulunuyor (125 ve 150 hp) dilerseniz 6 ileri manuel, dilerseniz de 7 ileri DSG olarak alabiliyorsunuz. Eğer DSG alırsanız, 4 çeker opsiyonunuz da bulunuyor. 190 hp güce sahip 2.0 TSI motor sadece DSG ve 4 çeker ile alınabiliyor. (Gerçi yüksek vergi diliminde olmasından dolayı bu versiyonun getirileceğini düşünmüyoruz.)

DB2017AU01290_small.jpg

Gelelim dizel opsiyonlarına. 1.6 dizel 115 hp olan versiyon sadece önden çeker ve 6 ileri manuel ile alınabiliyor. Eğer dizel otomatik almak istiyorsanız 2.0 litre 150 hp’lik versiyona çıkmanız gerekiyor. Buna çıktığınız zaman ister manuel, ister otomatik isterseniz de 4 çekere sahip olabiliyorsunuz. 2.0 litre 190 hp’ lik dizel de sadece otomatik şanzıman ve 4 çeker ile birlikte alınabiliyor.
 

Sonuç

DB2017AU01287_small.jpg

2017 sonlarına doğru satışa sunulacak olan T-Roc’ un kaderi, sahip olacağı fiyat etiketine bağlı. Şu kadarını söyleyebiliriz, şu ana kadar çıkan Volkswagen modelleri arasında (Beetle hariç) alabileceğiniz en özgün model bu.

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın