Volvo V60: 2018.

Volvo’ları nasıl bilirsiniz? Bu sorunun yanıtı zaten çok belli, güvenli! Peki hızlı Volvo’ları nasıl bilirsiniz diye sorsak? Bizim aklımıza gelenler genellikle T6 motora sahip hızlı Stationlar oluyorlar. Volvo’nun kitlelere kendisini sevdirmesinin sebeplerinden en büyüğü belki de station wagon araçlarıdır. Bugün de sizlere onların en yenisini tanıtacağız, işte yepyeni Volvo V60.

 

Hakan Samuelsson, Station Wagon müşterilerine çok önem verdiklerini ifade ediyor. Kendileri Volvo Cars’ın şu anki CEO’ları efendim. Bakalım şimdi, önem verdikleri müşterilerine güzel bir araba yapmışlar mı? Çünkü V90 ile çıtayı gerçekten çok yukarıya çıkardılar, V60’ın da bu kadar iyi olması gerekiyor mu? Hayır. Fakat dünyanın iyi Volvo’lara ihtiyacı var.

Tasarım

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Hayır, yanlış görselleri koymadık. Bu V90 değil, V60. Ağabeyine oldukça benziyor, bu da bence ağabeyinden rol çalmaya geleceğinin habercisi. Mercedes-Benz C,E ve S sınıflarını benzetiyoruz ama ağabeyine bunun kadar benzeyen bir otomobil görmedim daha.

Bunu iki şekilde yorumlayabiliriz. Birincisi, V90’dan daha ucuz bir şekilde aynı tasarıma binebiliriz. İkincisi ise, çok benzediklerini düşünüp daha da soğuyabiliriz. Benim düşüncem ise tam ortalarında bir düşünce:

Eğer ben gördüğüm arabayı beğeniyorsam, sorun yok. Tabii ki farklı otomobilleri görmeyi daha çok isterim fakat ağabeyine benzemesi kötü değil. Çünkü V90 çok ama çok şık bir otomobil.

Ön tarafta Volvo’nun yeni meşhur ızgarası ve Thor’un çekici farları görebilirsiniz. Arka tarafta ise XC60 furyasıyla başlayan L tasarımlı farlar gözünüze şık gözüküyor olmalı.

Sonuç: Çok ama çok şık bir Station Wagon!

Motorlar

4.jpg

Türkiye için tasarımla başlayan bu güzel serüven maalesef bitiyor. Görünürde 2.0 litrenin altında bir motor bulunmuyor fakat ileride çok az bir ihtimal de olsa T3 görebiliriz.

T6 AWD: 

2.0 litre benzinli, turbo ve süpersarjlı. 310 beygir ve 400 nM tork üretiyor. Bu değerlerle 1690 kiloluk V60 tam 5.8 saniyede 0’dan 100 KM/h’e çıkıyor. Volvo’nun verdiği yakıt tüketim değeri ise şehir içi/dışı dahil 8.1 ila 9.0 litre arası.

T6 TwinEngine:

2.0 Litre Hybrid benzinli. Benzinli motor turbo ve süpersarjlı. Bu motor ise 253 beygir güç ve 350 nM tork üretiyor. Elektrik motorunun güçlerini dahil edince tam 370 beygir güce çıkmış oluyor, tork ise 590 nM’ye kadar yükseliyor.

Yakıt tüketimi ise, şaka gibi bir değer olsa da: 2.2 lt/100km. Tabii bunlar Volvo verileri, normalde nasıl bir tüketim olacağını bilemeyiz. Açıkçası 2.2 litre biraz uçuk bir rakammış gibi geliyor.

0-100: 4.8 saniye.

T8 TwinEngine AWD:

2.0 litre Hybrid benzinli. Benzinli motor yine turbo ve süpersarjlı. Bu motor 303 beygir ve 400 nM tork üretiyor. Elektrik motoru ile bu değerler 390 beygir ve 640 nM’ye ulaşıyor. Değerler tam anlamıyla şaka gibi!

Bu motorun yakıt tüketimi de 100 km de 2.2 litre olarak veriliyor.

Dizellere gelelim, ülkemizi daha yakından ilgilendiren kısım…

0-100: 4.8 saniye. Bu güç artışına göre azalmayan 0-100 değeri dikkat çekiyor, fakat 4.8 saniye çok iyi bir değer.

D3:

2.0 Turbo dizel, 150 beygir güç ve 320 nM tork üretiliyor. Yakıt tüketimi 4.6 litre/100 km olarak verilmiş.  0-100: 9.9 saniye ve son hız 205km/h olarak belirtiliyor.

D4:

2.0 Turbo dizel, 190 beygir güç ve 400 nM tork üretiyor. Bu motora Türkiye’de aşinayız. Yeni model S90, XC90 ve XC60 bu motorla piyasaya sunuluyor, muhtemelen V60 da bu motorla gelecektir.

0-100: 7.9 saniye.

 

Şanzımanlar 7 ileri otomatik ve 6 ileri manuel olacak. Maalesef markaları hakkında bilgimiz yok fakat tork konvertörlü olduklarını söyleyebiliriz.

 

İç mekan

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

İç mekan da XC90 ile başlayan tasarım dilini devam ettiriyor. Fakat Volvo lansman resimlerinde kumaş koltuğu da kullanmış ve aslında İskandinav tasarımını burada hissedebiliyorsunuz. İçerideki artık tanıdık olan multimedya sistemi kaliteyi yükseltiyor. Bunun yanında trimlerin kalitesi ve işçilik sayesinde Volvo bence premiumlar arasındaki en kaliteli iç mekan olarak tahta kuruluyor. Tabii ki hala Bowers and Wilkins ses sitemini opsiyonel olarak alabiliyorsunuz.

Elektrikli koltuklar, ısıtmalı direksiyondan artık bahsetmiyorum bile.

 

Konfor

5.jpg

İşte Volvo’nun rakiplerini alt edebileceği bir kısım. Arka süspansiyonlarda yaprak yay kullanılmış. Amortisörler hidrolik.

Bunlar dışında opsiyonel adaptif bir süspansiyon sistemi tercih edilebiliyor.

Diz ve baş mesafeleri ise kağıt üzerinde çok iyi gözüküyor.

Diz mesafesi: 89.5 cm Baş mesafesi: 96.7 cm Bu değerler de arkadaki insanların boylarının 186 cm’e kadar arka tarafta sorun yaşanmayacağı. Bu da gayet iyi bir değer.

Diğer bilgiler

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sürtünme katsayısı 0.29 cd, gayet iyi bir değer. Bunun dışında yakıt deposu 60 lt, bagajı 841 lt. Frenler 17 jantlar için önler 322 mm arkalar 320 mm. Turbo teknolojisi two stage turbo, yani hava bir turbodan çıkıp bir yine giriyor.

Sonuç:

Volvo V60 ile sınıfını zorlamaya geliyor. Zarif iskandinav tasarımı ve mükemmel stopları ile hem ağabeyinden rol çalacak hem de rakiplerinden. Yıl sonu Türkiye’ye geleceğini düşünüyoruz ve fiyatların gidişatına bakılırsa 300 bin TL civarından başlıyor olacaktır. Ülkemizde Station Wagonları tekrar görmek isteriz tabii fakat yine de bu fiyatlarla çok zor gözüküyor. Belki bir 1.5 litrelik turbo ünite ile (T3) daha uygun fiyatlar olabilir.

Umarız Volvo istediği başarıyı yakalar ve bize daha güzel Station Wagonlar verir, dünyanın onlara ihtiyacı var.

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın