Volvo XC60 2017.

PistonTürkiye olarak Volvo’nun yeni tasarım dilini beğeniyoruz. XC90 ile başlayan yeni tasarım dilini V90, XC40 gibi modeller ile devam ettiren Volvo, bu yazımızın konusu olan XC60 için de aynı sade şıklık konseptini bozmuyor.

”Ben XC60’ın çıkışı için çok rahatım, çünkü bu araç XC90’ın aksine bir devrim değil, önceki modele göre bir evrim. Bu da büyük adımlar atıldı demek.” Bu sözler bana değil, Volvo’nun tasarım patronu Thomas Ingenlath’a ait. Peki nedir onu bu kadar rahat kılan? Rakipleri aslında çok dişli: BMW X3, Audi Q5 , Mercedes-Benz GLE… Güvendiği bir şey var bu Thomas beyin, nedir?

Hemen açıklayalım, güvendiği şey XC60’ın abisinin çok ama çok seviliyor olması. Eee, abisini seviyorlar diye bunu da mı sevecekler diye soranlara hemen cevaplayalım: XC60 , XC90’ın sadece biraz daha küçüğü, daha küçük ölçeklisi. Tasarımları aynı olmalarına rağmen kompakt boyurlara sahip olan XC60’ın avantajı, xc90’a benzeyip daha ucuz olması. Yani onunla neredeyse aynı iç mekan ve aynı görünüşe sahip olacaksınız, fakat aracınız biraz daha küçük olacak. Hemen başlayalım…

Dizayn

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Önden başlayalım, Thor’un çekici formu ön LED farlar, genişçe bir ızgara ve sportif bir tasarım. Profilde ise dikkatı çeken şey kapının neredeyse ortasına kadar uzayan oyuklar. Bu sayede araç daha da sportif bir algı yaratıyor. Marşpiyeller ile de bunu kombinlediğiniz zaman, gölge oyunlarına bir hayli düşkün bir Volvo tasarımı ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Arka tarafa geçelim, L formu arka stoplar, üzerinde şiir gibi yazılmış karakteristik V O L V O yazısı, 2 kocaman egzoz çıkışı, yerden yukarıda duran bir SUV tasarımı… Bir de kocaman jantlar eklenince: Göze ciddi hitap eden bir tasarım dilini yakalayan bir XC60 var karşımızda. Eski aracın da tasarımı çok güzeldi, fakat bu sefer Audi ve BMW’nin ciddi canını yakabilecek bir tasarım ile Volvo rakiplerine meydan okuyor… Yeni model eskisinden 62 mm uzun, 12 mm daha geniş ve aks mesafesi öncekine oranla tam 91 mm daha da artmış.

İç Mekan

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sade şıklık. Bu kabinin kısaca özeti bu. Hemen nedenlerini açıklayalım. Boyutu ideal olan ve neredeyse tam bir çember şeklindeki direksiyon, hemen arkasında gelen dijital kadranlar, yanındaki hava kanallarının şıklığı, içerideki 7.3 inçlik (12.3 inçlik opsiyonel bir ekran da var) ekran, hemen arkasındaki vites kolu, vites kolunun yanındaki uzun ve kaliteli gözüken bardaklık gözü… Hala bitmedi; vitesin arkasında yer alan altıgen formlu Start-Stop düğmesi, onun hemen arkasında yer alan silindirik dokulu bir sürüş modu seçme kumandası… Ben sabaha kadar anlatırım da, belki bu kadar beğenmem size itici gelebilir. Malzemelerin kalitesi yüksek. İşçilik iyi gözüküyor. Volvo iç mekanda İsveç saflığını konuşturmuş.

Motor ve Şanzıman

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Şanzıman, 8 ileri otomatik. XC60’ı sadece otomatik vites ile alabiliyor olacaksınız. Peki ya motorlar? Tabii ki Volvo’nun yeni felsefesine göre sadece 4 silindirli motorlar var yelpazede. Dizellerle başlayalım(Türkiye için dizellerin geleceğini düşünerek) : D4. Yani 190 beygirlik dizel makine, tabii ki 2.0 litre. D5 ise 235 beygirlik bir dizel, bu 3.0 litre. Türkiye’ye sadece D4 motorla getirileceğini düşünüyoruz. T8 plug-in hibrit modeli de çıkacak, bu model 408 beygir güç üretecek. Elektrikten arınmış, saf ve ciğerli bir performans istiyorsanız da T5 var: 255 beygir gücünde bir benzinli. Müjdeyi sona sakladık! İleride (orta vadede) bir de 1.5 litrelik bir 3 silindirli gelecek. Bu da ne demek? Vergi avantajı…

Kullanışlılık

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Arkası söyleninenlere göre geniş: 195 insanlar bile rahatça seyahat edebiliyorlar. Baş ve diz mesafesi rahat. Bunun tabii ki de 91 mm artan aks mesafesi ile ilgisi var. Arkadaki yaşam alanı için de bir sürü şey düşünülmüş; çift taraflı klima, kolçak ve ski hatch de var. Ayrıca ön koltukların arkasında da fileler ile eşya gözleri artırılmaya çalışılmış.

Bagaja gelirsek, öyle devasa bir bagajı yok, kullanışlı gözüküyor. Fakat bir fullsize SUV kadar büyük değil tabii ki. Bagajda fileler ve malzeme şıkıştırmak için alanlar da var. Bu da güzel.

Güvenlik

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Volvo bu konuya gerçekten her markadan daha çok özen gösteren bir firma. Gerek sürüş asistanlarıyla, gerekse şasideki malzemelerin rijitliği ve kalitesiyle Euro NCAP gibi testlerden gözü kapalı 5 yıldız alıyor. Markanın söylemlerine göre 2020 yılından sonra hiç kimse bir Volvo’nun içinde ölmeyecek. Bu çok ciddi bir iddia fakat markanın bu konuda emin adımlar attığını da söylemek gerek.

 

Sonuç

Türkiye’deki Mercedes-Benz, BMW ve Audi’deki yöneticilere sesleniyoruz. Artık Volvo’da potada var. Hem de ciddi rekabet edecek şekilde var. Eskiden Volvo’lar sağlamlık ve hantallıklarıyla bilinirlerdi, bu algı giderek değişiyor. Daha agresif tasarımlarla, güvenlikteki ustalıklarıyla, ekonomik tutumluluklarıyla ve sade şıklık konseptiyle Volvo, Türkiye’de giderek daha da görmeye başlayacağımız bir marka. Bir de 1.5 litrelik 3 silindirli motorlu XC60 gelirse, onu görünce hayret etmemize gerek kalmayacak. Onu çok daha fazla göreceğiz. Bakalım Volvo Cars Türkiye bu aracı nasıl tanıtacak ve insanların geri dönüşü nasıl olacak. Bekliyoruz!

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın