Yakıt Savaşları.

Günümüzde motorların performanslı olması yetmiyor, tutumlu olmaları da gerekli. Tutumlu olmayan motorlara burun kıvırıyoruz, yeriyoruz. Bunların dışında bir de ülkemiz için gerekli bir husus daha var: düşük hacimli olması.

Düşük hacimli motorların yaptıkları işlerin boylarından büyük olması şart. Devir artık Turbo devri. 6000 bin devir çevirme devri değil. Güç düşük devirlerden ihtibaren geliyor, fakat bunun götürüsü ise tutumluluk.

Biz de 3 markanın düşük hacimli motorları ile İstanbul içerisinde güzel bir ”az yakma” yarışı yaptık. Sonuçlar ile ilgi çekici seviyede.

Hemen adaylarımızı açıklayalım: 

BMW 316i Touring F31 / Volkswagen Tiguan 1.4 TSI ACT DSG / AUDI A3 1.0 TFSI S-Tronic.

Anlayacağınız yarışmacılarımız her telden… Peki rotamız nasıl ?

İstanbul içerisinde: Erenköy-Kuleli Askeri Lisesi, Kuleli- Akfırat ( 2. rotada A3 bizimle değildi.)

Başladığımız nokta Erenköy, tahmin edebileceğiniz gibi bol trafikli. Otomobilleri 0’dan kaldırmak onlara çok yakıt harcatmamıza sebep oldu. Bu sebeple cadde içerisinde gaz pedallarımıza çok yavaşça basmaya özen gösteriyoruz. Yokuşlarda 316i 19 litrelik anlık tüketimleri görürken, Tiguan 15 litre civarlarında kalıyor. A3 ise 7 litreler ile inanılmaz bir değerle başlıyor.

Köprüye Saraçoğlu stadının oradan çıkıyoruz. Ara yolda Cruise Control’leri 80’e taktıktan sonra, ortalamalar 316i’de 10 litrelere geliyor. Tiguan 11 litrelerde kalırken, A3 1.0 litrelik 3 silindirli motoru ile 7.5 litrelere düşüyor.

Tiguan ve 316i için işler kötü gidiyor iken, Tiguan’ın mükemmel olan yol bilgisayarında o yüzleri güldüren yazı çıkıyor: ACT (iki silindir modu) aktif !  Tiguan 2 silindirini uykuya daldırırken, 316i hala 4 silindiriyle Cruise Control aracılığı ile yoluna devam ediyor. Tiguan’ın anlık tüketimleri 2.2’lere düşmeye başladığı zaman, 316i ile 4 silindirli moddayken genellikle aynı seviyede olan anlık tüketimler bu sefer Tiguan için daha az oluyor. Fakat 2. köprü ayrımının oradaki yokuş, ACT yazısının gitmesine sebep oluyor. Tiguan uyuyan silindirlerini uykudan uyandırırken, ortalama tüketimlere bir daha göz atıyoruz: Durum : 316i: 8 litre , Tiguan 7.8 litre , A3 ise 6 lireleri gördü bile.

Altunizadenin ordan sahile doğru inerken yokuş aşağı olan yol bize yardım etse de daha sonra trafik ile başımız belaya giriyor. Kuleli’ye geldiğimizde ise sonuçlar şöyle oluyor:

BMW 316i Touring: 7 litre / Tiguan 1.4 TSI ACT DSG: 7.2 litre / AUDI A3 1.0 TFSI : 5.5 litre.

Bu değerler aslında şehir içi için gayet makul. Fakat yapılan rotada sağdaki pedaldan olabildiğince uzak durduğumuzu söylememiz şart.

Kuleli’de biraz mola verdikten sonra ikinci rotamıza geçiyoruz. Kuleli – Akfırat. Bol bol otobanlı bir yol. Değerlerin daha düşük olacağı bir gerçek. Moralimizi bozmamak için A3’ü yanımıza almıyoruz 😀 Tiguan ve 316i ile Kuleli’de yol bilgisayarımızlarımızı bir kez daha sıfırlıyoruz. Otobana çıkana kadar 9 litrelerde geziyoruz. Otobana Kavacık’tan çıkıyoruz, TEM’den Kurtköy çıkışlarına kadar devam edeceğiz. Az yaktırmak için seçtiğimiz hız 80 Km/h. Bu hız otoban için en sağ şeridin hızı oluyor. En sağ şeritte 2. köprünün bağlantı yolundan giderken, Can’dan daha az yakmak için içimden ”Ne olur ACT devreye girmesin!” diye dua ederken, Can telefonda o sevmediğim cümleyi söylüyor ”Geçmiş olsun Alp, ACT devrede! ”.  ACT’den neden bu kadar korkuyorsun diye soracaksanız hemen açıklayayım. Benim anlık tüketimim 1.5 lirelere düştüğü zaman bile, Can Tiguan’ıyla 0.5 litre ile gezerek telefonda kahkaha çığlıkları atıyor. Fakat bazen de işlerin benim aleyhime gitmesi gerekiyor değil mi? İşte mutlu olacağım bir an geldi: Yokuş. Tiguan ACT’sini kapatıyor ve oyun benim için bir daha başlıyor. Ortalama tüketimlerimiz otobanda 10 km gittikten sonra 6 litrelere düşüyor. Fakat daha çok düşeceğine eminim. Bir keresinde 316i ile 3.9 litreyi görmüştüm. Bu değere yaklaşacağımı düşünüyorum. 20 Km kala rotamızda  TEM’e bağlanma vakti geliyor. Bu ne demek? Daha fazla yokuş yok. ACT devreye girdiğinden ihtibaren, 15 km boyunca içimden anlık tüketimim düşsün diye dua ediyorum. Gişeden çıktıktan sonra hafif yokuşları çıkarken neredeyse gaza basmayacak kadar yumuşak davranıyoruz ikimiz de.

Eve geldiğimizde ise sonuçlar Tiguan lehine sonuçlanıyor.

 

BMW 316i Touring: 5.0 l/100km

2017-07-21-PHOTO-00007555.jpg

Volkswagen Tiguan 1.4 TSI ACT: 4.1 l/100km

2017-07-21-PHOTO-00007556.jpg

Bu değerler aslında inanılmaz. 80 km/h azımsanacak bir hız değil. 43 km boyunca 80 km/h ile gitmek biraz sıkıcı olsa da, bu az yaktırma yarışı ekipteki herkes için otomobil kullanmanın başka bir keyfi haline geldi. Otomobillerimiz ile keyif almak için sadece hız yapmak tek çözüm değil. Başka yolları da var.

Bugünlük piston yazımızdan bu kadar. Hepiniz salıcakla kalın! Videolar ve yazılarımız yolda!

 

 

 

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın