Yaşlanmayan Kurt: Mercedes-Benz G-Class

Araçlarda insanlar gibidir; doğar, gelişir, yaşlanır, eskir ve ölürler. Ancak bazıları var ki yıllar geçmesine rağmen hala ilk günkü gibi ayaktalar. Mercedes’ in G-Class modeli bunlardan biri. Peki 1979’dan beri değişmeyen tasarımıyla saygıdeğer G-Class’ın yaşlanmama formülü nedir?

38 yıl önce Avusturyanın Graz Şehrinde, Magna-Steyr (o zamanlar Steyr-Daimler-Puch) fabrikasında üretimine başlanan ve Mercedes-Benz tarafından satılan G-Class, çeşitli ülkelerin ordularının, belediyelerinin ve meraklısı insanlarının ihtiyaçlarını karşılayan, orta boylu, dört çeker bir SUV’dir. Kendiyle özdeşleşmiş kutumsu tasarımı, köşeli hatları, güçlü motorları ve her ihtiyaca göre üretilen sayısız versiyonu ile G-Class, sadece Mercedes’in değil, tüm dünyanın bugüne kadar değişmeden gelen sayılı araçlarından biridir.

Mercedes-Benz-G-Class-2013-1280-05.jpg

Source: netcarshow.com

Almanca arazi aracı anlamına gelen ”Geländewagen” kelimesinden gelen ”G”, günümüzün en lüks gerçek off-road araçlarından biridir ve model isminden de anlaşılacağı gibi adeta arazi aracının sözlük anlamı olmuştur. İran şahının özel isteği doğrultusunda askeri bir araç olarak tasarlanan ve daha sonra sivil versiyonuda üretime geçen G-Class, yıllar boyunca saysısız kere; en iyi off-road aracı, en iyi çekici, geleceğin klasiği gibi bir çok ödüle layık olmuştur ve bir çok yeniliğin ve monopolün de adıdır. Örneğin dünyadaki sayılı tamamen kilitlenebilen diferansiyele sahip araçlardan biridir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Source: netcarshow.com, mbscottsdale.com

Avusturyada yılda sadece 4000 ila 6000 tane ve tamamen elle üretilen, W460, W461 (sadece askeri versiyonları) ve W463 (sivil versiyonu) kasa kodlu ”G”, farklı firmalar tarafından, farklı model isimleri ile de satılmıştır; örneğin Peugeot P4, Puch G, LAPV Enok, Wolf gibi isimlerle, bir çok ülkenin ordularına hizmet etmeye devam etmektedir. İlk üretilen modelleri 2 ila 3 Litrelik ve en fazla 150 beygir gücüne sahip, sıralı 4, 5 ve 6 silindirli motorlarla üretilirken, günümüzde 4, 5 hatta 6 Litrelik, 460 beygir gücünde V-8 ve V-12 motorları mevcuttur. Ayrıca yıllar boyunca bir çok limitli, özel serileri üretilmiştir. (Bazılarını aşağıda bulabilirsiniz)

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Source: jalopnik.com

Arazi araçları arasında efsane bir klasik olan G-Class bir çok teknolojinin akıllı bir sentezini kullanıcılarına sunuyor. Sürekli 4 çekiş, elektronik yol tutuş sistemi 4ETS, elektronik stabilite programı ve bir tuşla kontrol edilebilen üç farklı diferansiyel kilidi sadece bir kaçı.

Two_Canadian_Forces_G-Wagons.jpg

Source: wikipedia.org

Peki sürücüleri neden G-Class diyor :

Asla eskimeyecek olan tasarımı, ilk günden beri değişmeyen görüntüsü, arabanın her zaman hissettirdiği karizma, diğerlerinden farklı olma hissi, malzemesindeki ve yapımındaki kalite (örneğin silah şarjörü sesi çıkaran kapıları), maskülen duruşu, boyutları çok büyük olmamasına rağmen trafikte neredeyse herkesten yüksekte olmanın ve askeri bir araç olmasının verdiği güven, aracın geçmişi, bir çok ünlü tarafından tercih edilmesi, Ferrarisi olan insanların bile Ferrari’nin yanına bir G-Class almaları ve rakiplerine göre her zaman daha yüksek fiyata sahip olması gibi sonsuz neden müşterilerine G-Class’ı tercih ettiriyor. Tabi sadece iyi yönleri değil, bazı kötü yönleride var, örneğin; kullanımının şehir içi için çok sert olması, agresif olması, rakiplerine göre daha konforsuz olması gibi.

Mercedes-Benz-G-Class-2016-1280-26.jpg

amg-g63-6x6-1.jpg

Source: netcarshow.com

Güncel olarak üretilen modelleri; G 350d, G 500, G 63 AMG ve G 65 AMG olan G-Class, 38 yıldır yaşlanmayan, aksine gelişen, gençleşen, zamanına her geçen gün daha da ayak uyduran her zaman gerek orduların, gerek önemli insanların (bkz. Papa-Mobil) ve en çok da meraklılarının ve koleksiyonerlerin vazgeçilmezi, saygı duyulan efsane arazi aracı olmuştur, ve bu efsane görünüşe göre daha çok uzun yıllar devam edecek. Uçak sektörü ile ilgilenen okurlarımızın tanıyacağı, 75 yıldır hala serviste olan Douglas DC-3 uçağının adeta yerdeki timsali olan G-Class’ın sonsuz farklı versiyonu, özel modifikasyonları ve çok çeşitli motorları ile geldiği son nokta belkide ”G63 6X6” dır (resmi yukarıda). Bir kaç seneye kim bilir nasıl iterasyonları ile karşılaşacağız.

 

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın