BMW 8 serisi yeniden doğuyor!

90’ların BMWsinin adeta geleceği görerek tasarladığı, aslında pek de başarılı olamayan 8 serisi, 2018 de yeniden tasarlanarak yollara çıkmaya hazırlanıyor. Bakalım koleksiyonerlerin en önemli parçalarından birisi olan 8 serisi namını 21. yüzyıldada sürdürebilecek mi?

8series.png

Source: jalopnik.com

 

1989 yılında tanıtılan BMW 8 serisi, zamanın şartlarına ve trendlerinin dışına çıkarak, lüks coupe konseptiyle müşterileriyle buluştu. Markanın o zaman için en güçlü motorlarını kullanan (5 Litre V-12) bu model, 6 serisinin halefi zannedilsede aslında çıtayı daha da yükselten özel bir arabaydı. Açılıp kapanan farları ile BMW fanlarının tasarım olarak ihtiyaçlarını karşılamış olmanın yanında yol tutuşu, güçlü 12 silindirli V dizilimli motoruyla, Porsche sahiplerini üzebilecek düzeydeydi. Uzun kaputu, optimize edilmiş yan aynaları, gizlenmiş silecekleri ile 0.29 cd gibi günümüzde bile ulaşması zor aerodinamik değerlere imza atmıştı.

8series2.png

Source: jalopnik.com

Araçta kullanılan teknoloji zamanının en gelişmişiydi. Motoru iki adet motor bilgisayarına sahipti, iki koltuğada bağlı olan bir telefon vardı, direksiyon ayarlanabilir ve hafızalıydı, camlar kapılar açılıp kapandığında otomatik olarak inip kalkıyordu, kemer koltuklara monte edilmişti. Bunlar gibi daha bir çok özelliği ve ayrıcalığıyla BMW 8 serisi, zamanın ilerisinde çok havalı ve çok yenilikçi bir arabaydı.

Yeni 8:

8 Series3.png

Source: autoexpress.co.uk

 

BMW 8 serisini önümüzdeki yıllarda geri getiriceğini duyurarak hepimizi heyecanlandırdı. Yayınlanan bu silüetten anladığımız; eskisi gibi uzun bir kaputa sahip olacağı, alçak bir kabin, yüksek bir spoiler ve genel olarak güçlü, kaslı hatlara sahip olacağı.

 

Mercedes-Benz S serisi Coupe’ye rakip olacak bu modelin, tasarımının ve bir çok özelliğinin yeni 7 serisinden örnek alınacağı tahmin ediliyor. BMW, yeni 8 serisinin sadece lüks bir coupe olmayacağının, aynı zamanda sürüş keyfi açısından tatmin edeceğinin sözünü verdi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Bakalım yeni 8 serisi, S Coupe’ye kafa tutabilecek mi, yoksa 90’larda efsane olan dedesi E31 8 Serisinin kemiklerini mi sızlatacak?

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın