Yeni jenerasyon Sportback: 2018 Audi A7 hakkında bilinenler.

Günümüzün en güzel sportback’lerinden biri olan, A6’nın hızlı, güzel ve elegan kardeşi A7 modelinin, A7 II olarakta anılan ikinci jenerasyonunu çıkarmaya hazırlanıyor. Güzel olduğu kadar, yeniden dizayn edilmesi zor olan A7’nin, Audi’nin baş tasarımcısı Marc Lichte tarafından ”kolay bir görev değil” olarak yorumlanan yeni jenerasyonu hakkında bildiklerimize bir göz atalım.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Source: autobild.de, caranddriver.com

Dış Mekan:

İlk bakışta 2014 de tanıtılan Prologue Concept’ den bir çok izler taşıdığı belli olan yeni A7, çok fütüristik gözükmesine rağmen, onu, başka bir modelle karıştırmak pek de mümkün değil, yani modelin ana hatları korunmuş ,ayrıca Çin’de üretilen uzun versiyon A6 şasisi teknik olarak baz alınmış. Prologue concept’ de görülen yeni geniş ön ızgara bu modelde de kullanılmış. Ayrıca daha ince yeni ön farların da Prologue’ dan esinlenerek yapıldığı göze çarpıyor.

Audi-A7-Illustration-1200x800-7f8d48a6dc79e613

Arka farların da ince tasarımı ve iki farın arasının birbirine bağlanması da Prologue da tanıdığımız bir tasarım özelliği.

İç Mekan:

Yeni jenerasyonun içi tamamen yeni; Prologue konsept çalışmasında tanıtılan yeni tasarım ve teknolojik özellikleri bu modelde iç mekanda da görmek mümkün.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Source: autobild.de, autozeitung.de

Neredeyse tüm tuşların yerini OLED teknolojisi kullanan TFT (thin-film-transistor) dokunmatik ekranlar almış. Göstergeler daha derli toplu bir görünüm kazanmış ve malzeme kalitesi gözle görünür biçimde artmış. Daha çok alkantara, ahşap ve deri kullanılan yeni iç mekan, yeni sürüş asistanlarıyla da donatılmış; örneğin Tesla’ dan tanıdığımız sıkışık yerlere park edebilmeyi sağlayan bir sistem gibi. Ayrıca ilk defa yolcu koltuğunun önüne de yolculuk hakkında bilgiler sunan geniş bir ekran yerleştirilmiş.

Motor:

Kaputun altında, hacim küçültme trendine ayak uyduran yeni A7; dizel ve benzinli versiyonlarıyla, turboşarjlı 2 Litrelik, dört silindirli ve farklı güç seviyelerinde satışa sunulacak 3 Litrelik V-6  motorlarıyla satışa sunulacak. Yani V-8 ler tarih oluyor. S7’nin 450 beygir, RS7’nin ise yaklaşık 600 beygir olacağı da şimdilik bilinenler arasında.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Source: autobild.de

Sonuç:

Eylül ayındaki IAA 2017 de tanıtımı yapılacak olan yeni A7, daha hafif, daha çevik ve daha teknolojik ikinci jenerasyonuyla Mercedes-Benz CLS ve BMW 6 serisine alternatif yüksek güçlü bir sportback olarak hayatına devam edecek. Kim bilir belki bir veya iki sonraki jenerasyonunda oda ikon araçlar arasında yerini alır. Fiyatı ile ilgili hiç bir bilgi yok fakat, 6 serisi ile rekabet ettiği için rakibinin fiyatının çok da uzağında olmayacaktır.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın