Yeni Nissan X-Trail

Nissan’ın 766.000 satış rakamı ile dünyada en popüler SUV ünvanını yakalayan aracı bazı küçük yenileştirme ve güncellemeler ile tanıtıldı. Şampiyonlar Ligi’nin final gününde yapılan bu tanıtımda araçta yapılan küçük ama önemli değişiklikler göz önüne serildi. İşte karşınızda 2018 için hazır olan Nissan X-Trail

Nissan X-Trail ülkemizde D segmentinde tercih edilen en popüler araç. Bu başarısı sadece ülkemizde değil bütün dünyadakş satış rakamlarına da yansımış durumda. Araç hem dünyanın hem de ülkemizin en popüler D segmenti SUV’si durumunda. Hal böyle olunca aracın normal bir otomobil fuarında tanıtılması veya sessizce markanın düzenlediği bir toplantıda tanıtılması olmazdı. Nitekim öyle de olmadı zaten. Özellikle Avrupa’nın en önemli spor müsabakası sayılan Şampiyonlar Ligi’nin final gününde kutlamalarda tanıtıldın 2018 model makyajlı X-Trail. Bir çok insanın beklediği X-Trail o gün günün yıldızı olamadıysa da bir hayli ilgi çekti. Küçük ve sade dokunuşlarla yenilenen X-Trail tacını korumayı ve yeni teknolojilerle sınıfında zamanın gerisinde kalmamayı hedeflemiş. Bu hedefi de başarmış durumda. Çok bekletmeden başlayalım yenilikleri tanıtmaya.

Dış Görünüş

Aracın dış görünüşünde selefine göre biraz daha krom detayların arttığını ve özellikle farlarda keskinleşmelere gidildiğini söyleyerek dış görünüşteki makyajı özetlemiş oluruz. Detaylara inersek ön yüzde farların daha keskinleştiğini ve marka logosuna daha yaklaştığını söyleyebiliriz. Aracın ön yüzünde bunun yanısıra sis farlarında da dairesel tasarımdan köşeli dikdörtgen tasarıma geçiş söz konusu. Araçta ayrıca önceki modele göre daha sert olan bir ön yüz tasarımı var. Aracın arka tarafına geçersek arka farların içerisinde yapılan değişiklik gözümüze çarpan ilk değişiklik olacaktır. Full LED arka farlar bu değişikliği fark etmemize yol açan değişiklik. Bunun dışında arka tarafta tampon tasarımında da görülen krom detaylar ve yeni tasarım da aracı selefinden ayıran küçük değişiklikler. Aracın en üst donanım seviyesinde bu krom detaylar aracın yan yüzüne de uzanıyor. Yeni gelen dört dış renk seçeneği ve yeni jantlar da dış tasarımda olan yeniliklerden.

İç Görünüş

Aracın iç tarafında ise direksiyonda bir değişikliğe ve genel olarak iç kabinde kullanılan malzeme kalitesi artışı olmuş. Araçta ilk kez gelen bu kesikli direksiyon küçük ve kalın yapısıyla da aracı daha sportif kullanıma isten bir özellik. Bu direksiyonda ilk kez ısıtma opsiyonu yine en üst donanımda sunulacak. Isıtma demişken yine opsiyonel olarak alınabilen ön ve arka koltuk ısıtması yine ilk kez görülen özelliklerden. Aracın iç kabininde 3. sıra koltuklar inikken olan bagaj hacminde de bir artış söz konusu. Selefindeki 550 Litrelik bagaj hacmi 565 Litreye yükselmiş vaziyette. Ayrıca bu bagaj hacmi dışında araç içinde de özellikle arka koltuklarda bulunan saklama yerleri özellikle uzun yol yapan aileler için büyük kolaylık sağlamakta. Arka koltuklardan bahsetmişken bu saklama alanlarının dışında baş ve diz mesafesindeki iyileştirmeler, arka koltuklardaki kaydırma ve yatma özellikleri gibi özellikler de uzun yol yapanlar için düşünülmüş yenilikler.

Teknoloji

Araçta yeni teknolojiler de bulunmakta. Bunlardan en önemlisi belki de yarı otonom sürüş asistanı. Artık kendi şeridini takip edip hızlanma veya yavaşlama gibi hareketleri sürücüsüz yapabilecek yeni X-Trail. Araçta sürüş kolaylığını düşünen teknolojilerin yanısıra güvenlik odaklı yenilikler de düşünülmüş. İntelligent Mobility System olarak geçen bu teknolojiler Yaya Algılamalı İkincil Acil Durum Freni ve Arka Çapraz Çarpışma Önleyici sistemleri de kapsıyor. Bu da bu büyük aracı hem kolay hem de güvenli kullanmamızı sağlıyor. Araçta ayrıca multimedya sisteminin de geliştiğini söylemekte fayda var. İç kabinde eğer istenirse Tekna donanım paketinin de üstüne ekstra BOSE geliştirilmiş 8 hoparlörlü ses sistemi de alınabiliyor.

Sonuç

Araç özellikle büyük aileler için uygun bir araç iken yenileştirmelerle mükemmel bir araç haline gelmiş. 7 veya 5 oturma seçenekleri ile özellikle ikinci sırada sunduğu rahatlık ile bu sınıfında en çok tercih edilen araç bazı yenilikler ile tahtını korumayı bizce garantilemiş durumda. Araçta değişmeyen tek özellik ise motor seçenekleri durumunda. Eski motor seçenekleri ile yoluna devam eden X-Trail biraz bu konuda tahtının avantajlarını kullanmış. İyi olan bir şeyin değişmeye ihtiyacı yoktur gibi düşünüp motorlarda bir değişiklik yapmayan X-Trail diğer taraflarda yaptığı yenileştirmeler ile bu açığını kapatmış durumda doğrusu. 2018 model olarak sunulsa da Ağustos 2017’den itibaren sokaklarda görebileceğimiz X-Trail’in güncel modelinin fiyatı ise 149 bin TL’ den başlıyor ve 185 bin TL’ ye kadar uzanıyor. Yeni modelin de fiyatının çok büyük artış göstereceğini düşünmüyoruz. Sonuçta en büyük fiyat oynamasını yapan motor seçeneklerinde değişiklik olmadığını göz önüne almamız lazım. Hala yeni fiyatlarında bir bilgi olmasa da bu aralıktan çok büyük bir sapma olmayacağını tahmin ediyoruz.

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın