Yeni Yeti: Skoda Karoq 2018.

Skoda, Karoq ile kardeş markalarından rol çalmaya devam etmek istiyor. Superb ile atağa geçen marka, Passat’a büyük bir rakip olmuştu. Bundan sonra ise Kodiaq ile Tiguan ve Ateca’ya aynı sınıfta olmasalar bile meydan okumuştu. İşte yeni modelin detatyları…

Skoda Karoq- 1

Source: auroexpress.co.uk

Yeti’nin yerine gelen Karoq , MQB platformunda yükselerek Tiguan ve Ateca’nın direk rakibi olarak konumlandırılmış. Aynı gruptaki kardeşlerinin yanında; Nissan Qashqai, Honda HR-V Renault Kadjar gibi rakipleri de var.  Sıkı bir rekabet içerisinde olacak Karoq’un piyasaya damga vurması için hem onlardan iyi, hem de onlardan ucuz olması gerekiyor. Karoq, Frankfurt Autoshow’unda tanıtılacak.

Dış Tasarım

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Source: autoexpress.co.uk

Dış tasarım maalesef ailenin diğer üyeleri ile çok benzer. Kodiaq ile oldukça benzeyen ön  ızgara, dikiz aynanızdan onu ayırt edememenize sebep olacak. Arka yüzde ise resmen ”Ben Seat ATECA’yım! ” diye bağıran stop tasarımı, VAG grubunun tasarımcılarının özgünleşmekten kaçındıklarını vurgular nitelikte. Bunu PistonTürkiye olarak sevmediğimizi belirtelim. Her araç birbirinin kopyası oldukça, ”albeni”lerini yitiriyorlar. Umarız ki, tasarımcılar artık biraz daha özgünleşme yolunda ilerlerler.

İç tasarım

İç tasarımla ilgili net bir resim olmasa da, kabinin de Kodiaq ile oldukça benzer özellikler taşıyacağını söyleyebiliriz. Net bilgiler geldikçe elimizdekileri tazeleyeceğiz.

Motorlar

ea211-1

Benzinli motorlar, Seat grubundaki gibi 1.0 litreden başlayıp, 1.4 litreye kadar devam ediyor. EA211 TSI evo kodlu 1.5 litrelik motorun ise sonradan ekleneceğini tahmin edebiliriz. Dizel motorlar ise 1.6 litreden başlayıp 2.0 litreye kadar çıkıyor. VAG grubunun kullandığı motorlara sahip olan Karoq, 4×4 sistemi ile de gelecek. 1.4 litrelik 150 beygirlik motorla 4×4 seçeneğini sunacak model, Seat Ateca’nın grubundaki bu avantajına da ortak olacak.

İlerideki yıllarda bir de Hybrid seçeneğin geleceğinden de bahsedelim.

Şanzıman

Karoq, tabii ki 7 ileri çift kavramalı bir DSG ile geliyor olacak. Bunun dışında ise 6 ileri manuel şanzıman seçeneği de devam edecek.

Sonuç

Skoda Karoq- 2

Yeni Yeti’nin tamamen yeni bir araç olacağını belirten marka, modelin başarı skalasında iyi bir yere sahip olacağını düşünüyor. Biz de bu düşünceye katılıyoruz. Kodiaq’ın 109.900 TL’den başladığını düşünürsek, yeni Karoq’un 90.000 TL civarından başlayacağını düşünüyoruz. Bu da en yakın rakibi Ateca’dan tam 25.000 TL ucuz olduğunu gösteriyor.

Yani yeni Karoq tam bir Fiyat/Performans canavarı olmaya geliyor!

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın