Yeşil Cehennem: Nürburgring.

Bu pistin ismini çokca duyuyoruz otomobilseverler olarak. Herkes ” Almanya’da bir pist” olduğunu biliyor, fakat sadece otomobil tutkunları Nürburgring’in çok ama çok özel bir pist olduğunu biliyor. Peki neden? Nedir bu pisti bu kadar özel kılan?

 

İlk başta özel kılan şey pistin uzunluğu. Tam 22 km uzunluğundaki pist Formula 1 pistlerinin 3-4 katı uzunluğunda. Bu da sürücülerin çok uzun süre konsantre olması gerektiğini gösteriyor. Ortalama olarak pistin süresi 9 dakika civarlarında. Fakat otomobillerin güçleri arttıkça, süre kısalıyor. Pistin rekor derecesi 6.48 dakika. Bu rekorun sahibi Radical SR8.

Nordschleife-Map.jpg

Pisti ikinci olarak özel kılan şey ise çeşitlilik. Pistin içerisinde tam 73 dönüş var. Bunların 33’ü sol, 40’ı sağa doğru. Bazıları keskin virajlar, bazıları çoook uzun. Uzun bir düzlük de var, şikanlar da var. Yokuş tırmanmak da var, aşağı hızlıca inişler de var. Yani nereden bakarsanız bakın, bu pistte bir pistte aradığınız her şey var.

C-cMQ8wXgAEJpCW.jpg

Üçüncü kez özel kılan şey ise, renklilik. Pistin çevresinde bolca ağaç var. Bu da Yeşil Cehennem ismini almasında rol oynuyor. Pistin asfalt kısmından çıkacak olursanız, muhtemelen çim bir kısma denk geliyor olacaksınız…

wo5ntqqga8khzh928gbm.jpg

Özel kılan noktaların dördüncüsü, halka açık olması. Halka açık olan pistler herkes tarafından sevilir. Otobüslerden motorsiklete her taşıt burada çıkıp süre tutturabilir. Pistin zorluğu bütün otomobil tutkunları tarafından biliniyor. Bunun ekmeğini ise otomobil firmaları yiyor. Her marka, spor araçlarını bu piste çıkartıp iyi bir süre elde etmek istiyor. Sonra da bunu ”O zor pisti şu kadar saniyede döndü bu araç” diye satıyorlar. Ki bu da güzel bir şey.

683528-1280x720

5. kısım ise biraz korkutucu. Bu piste Cehennem denmesinin sebebi, her yıl 15 insanın canını burada kaybetmesi. ”Eee sıradan insanlar böyle zor piste çıkarsa olacağı budur!” diye düşünebilirsiniz. Hemen Nürburgring’te yaşanılan en ciddi kazaların bir videosunu koyalım:

Fakat dünyadaki en iyi sürücülerden F1 pilotları bile burada çok ciddi kazalar yaşıyor. Niki Lauda gibi bir efsane bile burada hata yaparak bariyerlere çarptı, yakıt tankının alev alması sonucu vücudunda ciddi yanıklar oluştu. Olabilecekleri düşündüğümüzde ucuz atlattı diyebiliriz.  Görüntüler Rush filminden alıntı olsa da, gerçekleri yansıttığı için ekledik:

 

Bütün otomobil üreticileri spor arabalarını Nürburgring’de test eder. Ona göre geliştirir ve satar. Neden peki? Aslında çok basit, pistin çeşitliliği aracın her yönden başarılı olduğunu kanıtlamış oluyor. ”Sadece uzun virajlarda değil, kısalarda da çevik davranıyor.” çıkarımını yaptırabliyor insanlara.

Her marka Nürburgring’in yakınlarında kendine tesis açar, o tesislerde araçlarını piste göre optimize eder. Değişmesi gereken parçalar değişir ve bir daha Yeşil Cehennem’e çıkılır. En iyi dereceler ise, video ile yayınlanır. Diğer markalara göz dağı verilir ve müşterilerin ilgisi çekilmiş olur. HotHatch ligindeki kıyasıya rekabeti sizlere Type-R’ın kırdığı rekordan sonra anlatmıştık.

Hemen Type-R’ın videosunu bir kez daha izleyelim:

 

Piste nasıl gideriz?

Bunu ayarlayan turlar var. Araçları da kiralıyorlar, bu sayede pist deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Yaz aylarında halka açılan pistin ücreti 35 dolar. Dünyanın her tarafından gelecek insanlarla birlikte yarışırken yapmanız gerekenler ile ilgili bir seminer veriyorlar tur düzenleyenler. Bu tur firmalarının sayısı oldukça fazla ama ayrıca Nürburgring’in yakınlarında evini kiralayanlar da var. Bu şekilde otel masrafınız daha da azalacaktır. Tavsiyemizi dinleyin…

 

Umarız ki biz de bir gün bu tecrübeyi yaşayıp, pistte hissettiklerimizi sizlere anlatırız. Sonraki piston yazımızda görüşme üzere…

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın