Yine SUV Yine Seat: 2018 Seat Arona

Bundan 15-20 yıl önce SUV’lar şehirde çok görebileceğimiz araçlar değilken artık çoğu marka genişleyen SUV pazarına yöneldi, ne kadar alışmış olsak da Porsche Cayenne’i ilk tanıttığında çok tepki aldı, Lamborghini ve Bentley SUV pazarına girdi. Ama bununla kalmadılar ve farklı boyutlarda farklı kitlelere birsürü crossover-SUV ürettiler. Mercedes’e bakacak olursak G, GLA, GLC ve GLC Coupe, GLE ve GLE Coupe, GLS derken sokaklarda SUV’dan geçilmez olmuştu ki Seat da önce Ateca ile girdiği pazarda şimdi de Ateca’nın küçük kardeşi Arona ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.


source: motor1.com

Otomobil henüz tanıtıılmadı, Eylül ayında Frankfurt’ta tanıtılması bekleniyor gakat daha önce Makyajlı Golf, Arteon gibi modelleri basına sızdıran MQB-Coding&Retrofit Arona’yı da sızdırdı. İbiza ile arasında Mercedes A-GLA ilişkisi bulunuyor diyebiliriz, benzer dış tasarım, aynı motor seçenekleri, aynı platform ve muhtemelen aynı/çok benzer iç tasarım. Nissan Juke gibi crossoverlara rakip olacak Arona kardeşi İbiza’nın yerden yükseltilmiş versiyonu olacak, yani netlik kazanmayan bilgiler olsa da alıştığımız üzere Arona hakkında çoğu şeyi tahmin edebiliyoruz.

source: motor1.com

İbiza’nın donanım listesine bakarak Arona’nın da donanımlarını tahmin edebiliriz, opsiyonel olarak hız sabitleyici, standart 7-8 inç dokunmatik ekran, AndroidAuto ve Apple CarPlay, üst donanımlarda deri koltuk ve muhtemelen bir FR versiyonu Arona’da da bulunacaktır. İç mekanının az önce de söylediğim gibi İbiza’ya benzeyeceği kesin, hatta aynı bile olabilir.

source: autocar.com

(Yukarıdaki görsel Yeni İbiza’nın iç mekanı.)

Otomobilin arazi için üretilmiyor olduğu kesin, şehirli bir crossover olacak, bir SUV performansından çok Audi’nin Allroad modelleri gibi bir performans beklemek daha mantıklı. Ayrıca otomobilin sadece önden çeker olarak satışa sunulacağı da söyleniyor. Siz de Arona’nın neye benzeyeceğini ve neler sunacağını az çok tahmin edebilirsiniz. Fakat sadece yerden yüksek bir İbiza mı olacak, yoksa kendi çizgisini çizebilecek mi hep birlikte göreceğiz. Kendinize iyi bakın, bol pistonlu günler!

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın