Yolların yeni canavarı: Kia Stinger GT

Kia, 2017 Detroit Otomobil Fuarı’nda bugüne kadarki en hızlı aracını tanıttı. Güney Koreli otomobil devi uzun süredir GT yani Gran Turismo olarak adlandırılan tipte kasaya sahip bir araç üzerinde çalışmaktaydı. 2011 yılından buyana yapılan bu çalışmalar mükemmel bir sonuç verdi. Karşınızda Kia Stinger GT.

Dış Tasarım

Her geçen gün daha da sık karşılaşmaya başladığımız GT araçlar sınıfına Stinger ile sağlam bir giriş yapan Kia etkileyici tasarımıyla bu sınıfın öne çıkan araçlarından biri olarak göze çarpıyor. Araca önden baktığınız zaman gözünüze çarpan hava kanalları ve keskin LED farlar rakiplerine gözdağı veriyor. Bunun yanına 4 adet spor egzoz ve 19″ spor jantlar eklediğinizde gerçekten göz kamaştıran bir spor otomobil ortaya çıkıyor.

gallery_stinger_2018_exterior_rearbumper-kia-1920x-jpg

İç Tasarım

Aracın kokpitine oturduğunuzda Kia’nın iç tasarım konusunda ne kadar aşama kaydettiğini görüyorsunuz. Kullanılan malzemelerin kalitesi ve kokpit tasarımıyla sizi ancak çok astronomik rakamlar ödeyerek sahip olabileceğiniz lüks araçlardan farksız bir mekan bekliyor. Koltuklarda kullanılan yüksek kaliteli nappa derinin yanında göz yormayan sade ama kullanışlı bir orta konsol görmek mümkün. Konsolu çevreleyen deri ve ince aluminyum bitirişler araca çok klas bir hava katıyor. Yeni araçlarda sıklıkla görmeye başladığımız elektronik gösterge ekranı yine bu araçta da karşımıza çıkıyor. Standart ses sistemlerinden daha kaliteli bir deneyim arıyorsanız araçta bulunan Harman Kardon hoparlörler sizi fazlasıyla tatmin edecektir.

gallery_stinger_2018_interior-passenger-kia-1920x-jpg

Performans

Bu denli güzel dizayn edilmiş bir arabadan doğal olarak büyük bir performans beklentisi doğuyor. Peki Stinger GT bu beklentileri boşa çıkaracak mı?  Tabiki hayır… Bunun en büyük sebebi size biraz sonra bahsedeceğim etkileyici rakamların ortaya çıkmasında büyük pay sahibi olan Albert Biermann. Albert Biermann, BMW’deki M Performance bölümünde başkan yardımcılığı görevinden Kia’ya transfer olup Yüksek Performans Geliştirme bölümünün başına geçmiştir. Kia’nın karşımıza çıkardığı iki yüksek performanslı benzinli motor bu hamlenin Kia için ne kadar doğru bir hamle olduğunu göstermektedir. 2 litrelik, 4 silindirli motor 255 beygir gücünde olup 353 Nm tork sunmakta. Modelin en gelişmiş motoru olan 370 beygir gücündeki 3,3 litrelik motor ise 5,1 saniyelik bir 0-100 performansı ile bir kez daha farkını belli ediyor. Yalnızca otomatik vites seçeneği sunulan bu araçta 4×4 ve arkadan itişli iki ayrı versiyon karşımıza çıkıyor.

Sonuç

Kısaca özetleyecek olursak; dizayn, performans ve konfor üçlüsünün büyük bir ustalıkla birleşmesi sonucu yaratılan bu canavar, otomobil devlerini epey bi zorlayacak gibi. Bir spor otomobilden beklenecek yüksek performansın yanında sunduğu iç mekan genişliği ve kullanışlılık aracın rakipleri arasından sıyrılmasındaki en büyük etkenlerden. Fiyatı şimdililik bilinmemekle beraber, birde rakiplerine göre uygun bir fiyattan satışa sunulursa Stinger GT’yi durdurmak hiç kolay olmayacak.

 

 

 

Bizi takip edin!

Bir Cevap Yazın